Choď na obsah Choď na menu
 


Štátne symboly

 

Štátna vlajka
Oficiálne bola zavedená 1. januára 1993, ale pochádza z roku 1848. Biely, modrý a červený vodorovný pruh nachádzame aj na ruskej alebo slovinskej zástave. Sú známe ako panslovanské farby. Štátna vlajka sa vztyčuje na vlajkovom stožiari. Štátna zástava je odvodená od štátnej vlajky. Je vždy pevne spojená so žrďou alebo priečnym rahnom.

 

Štátny znak
Symbolom Slovenska sa stal prvý raz v revolučných rokoch 1848 - 1849. Trojvŕšie symbolizuje tri karpatské pohoria Tatry, Fatru a Mátru (v súčastnosti leží v Maďarsku). Dvojkrížom sa Slovensko hlási ku kresťanstvu a zároveň k tradícii sv. Cyrila a Metoda, ktorí sem v období Veľkej Moravy (9. storočie) priniesli kresťanstvo.

Štátna pečať
Štátna pečať sa používa na originál listiny ústavy a ústavných zákonov Slovenskej republiky, medzinárodných zmlúv, poverovacích listín diplomatických zástupcov a v ďalších prípradoch, v ktorých je jej použitie obvyklé. Priemer pečate je 45 mm. Pečatidlo uschováva prezident SR.

Slovenská hymna
Štátnu hymnu tvoria prvé dve slohy piesne Janka Matúšku "Nad Tatrou sa blýska" z roku 1844. Text napísal pri protestnom odchode štúrovcov z Bratislavy.

Nad Tatrou sa blýska, hromy divo bijú,
Zastavme ich, bratia,
veď sa ony stratia,
Slováci ožijú.
To Slovensko naše posiaľ tvrdo spalo,
ale blesky hromu
vzbudzujú ho k tomu,
aby sa prebralo.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Co se traduje na Uherskohradišťsku

(Mgr. Jindřich Žaludek, 2. 12. 2015 17:21)

Historií slovenského znaku se zabýval Ing. Tibor Králik z bratislavské univerzity. Dvojkříž měl ve znaku uherský král Béla III. Trojvrší poprvé použil uherský král Ladislav V. Na cestě ke korunovaci z Čech měl údajně vidět trojvrší, když se blížil k Nitře, neboť heroldi používali heraldické figury konkrétní, v tomto případě něco, co je jako trojvrší vidět, což není případ rýmovaných pohoří Tatra, Fatra, Matra, jak to používal Jozef Miloslav Hurban. Ladislav V. mohl trojvrší skutečně vidět jako dominantu nad sídlem krále Svatopluka, ovšem ne, když ještě sídlil v Nitře, ale když už sídlil na Veligradě. Na Uherskohradišťsku se traduje, že ony tři kopce jsou Holý kopec, Buchlov a Modla,výrazné trojvší nad bývalým sídlem Velké Moravy. Pokud by tomu tak bylo, znamenalo by to, že slovenský znak má symbol pocházející až z doby velkomoravské.

 

 

Fotoalbum


Posledné fotografieArchív

Kalendár
<< november / 2018 >>


Štatistiky

Online: 1
Celkom: 38319
Mesiac: 546
Deň: 16